Sex on the Beach Gradient

 

 

Merhabalar herkese! // Hello evreybody!

Yeni bir yazı, yine bir gradient… 🙂 Bu sefer turuncu ve kırmızı tonlarla yaptığım ve minik bir fimo ile süslediğim bu manikürü Sex on the Beach içkisine benzettim ben. Yaz için oldukça uygun bir tasarım bence. =)

New post, another gradient… 🙂 I thought that this manicure, which I did using orange and red shades and a tiny strawberry fimo, looked a lot like the Sex on the Beach drink. It’s very season appropriate. =)

turanjBaz rengi olarak Body Shop Colour Crush Apricot uyguladım. Pigmentasyonu oldukça iyi, kıvamı biraz yoğun; açık renk olmasına rağmen gayet rahat sürülüyor. Tek katta da opak olan bu ojeyi ben iki kat uyguladım.

I applied Body Shop Colour Crush Apricot as the base. It’s a very pigmented shade, with a thick formula, so it’s easy to apply and gets opaque in one coat. I preferred to apply two, as usual. 

turanj2Baz rengi kuruduktan sonra nemli bir makyaj süngerinin ucuna sırayla Golden Rose Color Expert 25 ve Golden Rose Color Expert 49 uyguladım ve tırnaklarım hafifçe bastırdım bu süngeri. İstediğim görüntüyü elde edene kadar bu işlemleri tekrarladım. Son olarak Flormar Glitter GL04 uyguladım, çilek fimosunu orta parmak tırnağıma yerleştirdim ve top coat sürerek manikürümü tamamladım.

After the base was dry I painted the tip of a damp make up sponge with Golden Rose Color Expert 25 and Golden Rose Color Expert 49 and dabbed it on my nails until I got the look I desired. Then I applied Flormar Glitter GL04 on all my nails and replaced the strawberry fimo on my middle finger nail. I finished the mani by applying top coat. 

turanj3

turanj4turanj5Fimo setini Kadıköy’deki RetroBird mağazasından bulabilirsiniz. Bana hediye gelen bu seti çok seviyorum ❤

Bugünlük bu kadar. Herhangi bir sorunuz olursa lütfen yorum bırakmaya çekinmeyin. 🙂 Bir dahaki yazımda görüşmek üzere…

That’s it for today. Please, don’t hesitate to leave a comment if you have any questions. Hope to see you in my next post…

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s