Easy & Fun Nail Art with H&M 4-pack Nail Polish

Merhabalar! // Hello!!

Bir haftalık kısa bir aradan sonra rengarenk ve çok kolay bir manikür ile karşınızdayım. Ama önce tasarımıma baz olan, Suadiye H&M’den aldığım 4’lü oje setinin incelemesini paylaşacağım.

I’m back with a simple but colourful nail art after a short, one-week break. The base for my nail art was made with the 4-pack nail polish from H&M

hmglitter

hmglitter2Setin içinde bir adet su yeşili ve bir adet nar çiçeği rengi olmak üzere iki düz renk oje ve iki adet de pullu oje bulunuyor. Simli ojeler siyah ağırlıklı ama birinin içinde yeşil, diğerinde ise turuncu simler de var. Ben önce tek tek boyadım tırnaklarımı. Daha sonra da nar çiçeği rengi ojenin üzerine yeşil pulluyu ve su yeşili olan ojenin üzerine de turuncu pulluyu sürdüm.

The 4-pack consists of one vermillion, one sea-green nail polish as well as two glitter polishes; one with black and orange glitters and one with black and green glitters of various sizes. I applied the regular polishes first then I topped them with the glitter ones: black & orange on sea-green and black & green on vermillion. 

hmglitter3Düz ojelerin kıvamları oldukça iyiydi. İkisi de tek katta opak oldu ve sürmesi çok rahattı. Simli ojeler ise rahatça eşit olarak dağıldı. Sadece en büyük olanları alması biraz zor oldu. Ben çok uğraşmadığım sadece tek tırnağımda görebiliyorsunuz büyük yeşil pulları.

The regular ones were easy to apply and got fully opaque in one coat. The application of the glitter polishes were smooth as well. The glitters were easily spread equally. Only the biggest green glitters didn’t really stick on the brush, and because I didn’t want to “fish” for them you can see them only on one finger nail. 

hmglitter4Daha sonra Flormar Nail Art NA12 (ince uçlu nail art fırçası) ile tırnaklarımın diplerine küçük üçgenler çizip mat top coat sürdüm.

Lastly, I painted little triangles using Flormar Nail Art NA12 (thin nail art brush) and finished the mani by applying matte top coat. 

hmglitter5

hmglitter6

hmglitter7

Minnoş tırnaklarıma çok yakıştı bence bu tasarım. Siz ne dersiniz?

I think this design suited my nubs very well. What do you think? 

Bugünlük bu kadar. Bir dahaki yazımda görüşmek dileğiyle…

That’s it for today. Hope to see you in my next post…

Advertisements

2 replies

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s