Matte & Metallic

Merhabalar! // Hello!

Bugün klasik gül desenli bir tasarım paylaşacağım sizlerle. Metalik baz rengi üzerine yaptığım kırmızı gülleri mat top coat sürerek öne çıkarmaya çalıştığım oldukça hoş bi tasarım oldu bence. Umarım siz de beğenirsiniz.

Baz rengiyle başlıyorum….

Today, I will share a classical red rose patterned nail art. I really liked this mani where I wanted to make the roses pop over the metallic background by mattifying the mani at the end. I hope you like it too.

Let’s get started with my base colour….

metalikBaz olarak, Essence Colour & Go serisinden Crazy Fancy Love adlı metalik pembe altın rengi ojeyi kullandım. Uygulaması oldukça rahat. Ojenin yapısı akışkan. Tek katta da opak olmasına rağmen iki kat sürmeyi tercih ettim ben. Çok göz alıcı ve şık bir renk.

I applied two coats of Essence Colour & Go Crazy Fancy Love, which is a metallic rose gold shade. It got opaque in one coat. The application was very smooth. I really like this eye-catching and elegant colour.

metalik2

metalik3Baz rengini uygulayıp kurumasını bekledikten sonra, aşağıdaki fotoğrafta görmüş olduğunuz koyu renk kırmızı oje, ve ince bir nail art fırçası ile (Essence Colour & Go Do You Speak Love?) yuvarlağımsı şekiller çizdim tırnaklarıma. Daha sonra açık kırmızı (Golden Rose Rich Color 21) ve beyaz ojeler ile güllerin taç yapraklarını ve gölgelendirmelerini yaptım. Son olarak yeşil ile (Golden Rose Color Expert 55) yaprakları yaptım ve mat top coat sürerek manikürümü tamamladım. 

After I applied the base colour and let it dry, I painted roundish shapes with a detail brush on all my finger nails using the dark red polish you see in the photo below (Essence Colour & Go Do You Speak Love?). Then I added the petals and shading using the light red (Golden Rose Rich Color 21) and white polishes. Lastly, I added the leaves using the green (Golden Rose Color Expert 55) and finished the mani by applying matte top coat. 

metalik4Bugünlük bu kadar. Bir dahaki yazımda görüşmek dileğiyle…

That’s it for today. Hope to see you in my next post…

 

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s