Claire’s Liquid Metal

Merhabalar! // Hello!

En son yazımda artık nail art yapmasam da her oje sürdüğümde kısa da olsa bir yazı yazacağımı belirtmiştim. Şimdi de aynen bunu yapıyorum. Ama bu mükemmel oje gerçekten bir yazıya değer.

At my last post, I mentioned that I’d write a blog post even when I don’t do nail art but just paint my nails. This is me doing that, right now. This perfect nail polish is so worth a blog post! 

Eylül ayında eşimle beraber Hollada’ya gittik ve ordaki Claire’s’lerdeki oje reyonunu görünce resmen aklımı oynattım diyebilirim. Bugün paylaştığım ojenin serisindeki bütün renkleri aldım. Önce 3 tane almıştım ama sürüp ne kadar muhteşem olduklarını gördükten sonra bütün renklerini almak için koştum resmen. Tek katta opak olan, inanılmaz hızlı kuruyan ve kuruduğunda mat ama süper parlak ve göz alıcı olan bu ojeler aldığım günden beri favorim.

My husband and I went to Holland this past September, and even though we have Claire’s here, in Istanbul, I went nuts when I see their nail art section. I bought all the shades of the nail polish I’m sharing today. Actually at first I only bought three but after I realized how spectacular these polishes were I practically ran back to get all the rest! They get opaque in one coat, dry super fast, incredibly easy to apply and the finish is matte but also super shiny and eye-catching. They’ve been my favorites since I got them. 
LM

LM2

Bu ojelerin tek kötü tarafı üzerine mat veya parlak parlatıcı sürdüğünüz zaman bu kendilerine has görünümü ve parlaklığı biraz kaybediyorlar, koruyucu sürmediğiniz zaman ise tek ve ince bir katta opak oldukları için soyulmaları oldukça kolay oluyor. Ama hızlı kuruduğu için ufak dökülmeler varsa üzerine bir kat daha uygulayarak manikürünüzün ömrünü bir-iki gün daha uzatabilirsiniz (isterseniz tabi, eğer benim gibiyseniz silip başka bir renk de sürebilirsiniz :))

Only down side of this polish is that when you apply matte or glossy top coat it loses its unique shine and when you don’t apply top coat they chip away really easily because they get opaque in one thin coat. However, because they dry super fast and are opaque you can fix chipped nail polish by applying an additional coat, thus making the mani last for a couple of more days (if you wish, of course. If you’re like me you’d probably just remove them and paint another color :))

LM4

Yukarıdaki fotoğrafta, sadece baş parmağıma uyguladığım nail art denemesini görüyorsunuz. Fena olmadı ama ojenin sade halini daha çok sevdim. İleriki zamanlarda diğer renkleri de paylaşacağıma emin olabilirsiniz. Bu kadar övgüden sonra diğer renkleri de merak etmiş bile olabilirsiniz 🙂 Ama bugünlük bu kadar. Bir dahaki yazımda görüşmek üzere.

In the photo above, you see a nail art try on my thumb nail. It wasn’t that bad but I like the nail polish as it is. That’s it for today, but because I think you may want to see the other colors too, I’ll share the rest of the shades in the future (although, not sure when, there is a nail art post in line) 🙂 See you at my next post. 

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s