Colorful Half Moon & French Manicures

Merhabalar!! // Hello!

Bugün rengarenk ve şeker bir tasarım ile karşınızdayım. Sol elimin tırnaklarına yarım ay (half moon), sağ elime ise renkli french yaptım. Lafı çok uzatmaya gerek yok. Hemen resimlere ve yapılışa geçiyorum.

I’ve done a very colorful and sweet design today. I did half moon on my left hand nails and french manicure on my right. Let’s get to the photos and explanation of how I created these looks. 
halfmoonİlk olarak tüm tırnaklarıma bir kat kırık beyaz oje sürdüm ve üzerilerine yine bir kat Golden rose Jolly Jewels 115 uyguladım.

Firstly, I applied one coat of an off-white shade on all my nails, then one coat of Golden Rose Jolly Jewels 115 over them.

halfmoon2Yarım ayları küçük, normal bir resim fırçası kullanarak Golden Rose Holiday ve Pastel Magic Sand ile boyadım (kullandığım tüm renkleri en sondaki fotoğrafta görebilirsiniz). Yarım ayların konturlarını ise ince fırçalı Nail Art ojeleri ile yaptım ve son olarak top coat sürerek manikürümü tamamladım.

I did the half moons with a small painting brush using Golden Rose Holiday ve Pastel Magic Sand textured polishes (you can see all of them in the last photo). I used Nail Art polishes, with long,thin brushes, to contour the half moons, and finished the mani by applying top coat. 

halfmoon3Sağ elime ise yukarıda anlattığım yöntemdeki aynı sıralamayla french manikürü yaptım. Tek fark önce dokulu ojeleri sürerken bunların kendi fırçalarını kullandım.

I created a french mani on my right hand nails using the same method as above. With only one difference; I used textured polishes’ own brushes to do first line of my french tips. 

halfmoon4

halfmoon5

halfmoon6

Kullandığım ojeler / polishes I used: Golden Rose Holiday 53, 75, 81, Pastel Magic sand 725

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s