Shiny Blue & Green Stripes

Merhabalar! // Hello!

Bugün yapması çok kolay ama sonucu çok göz alıcı bir manikür ile karşınızdayım. Kullandığım tüm ojeleri Akasya Watsons mağazasından aldım.

Today’s manicure is so easy to do but the result is very shiny and eye-catching. I recently bought all the polishes I used in this mani and created this look to try them all at once. 

maviyeşilBaz rengim Flormar Matte M13 Out of Blue. Tek katta opak olan mükemmel mavi renkte mat bir oje. Kuruma hızı ise oldukça iyi.

My base color is Flormar Matte M13 Out of Blue. It gets opaque in one coat and has a beautiful blue shade. Drying time is pretty fast. 

maviyeşil2Baz rengimin üzerine yine Flormar’dan Gentle Glitter GG08 Rocket adlı ojeyi sürdüm. İçinde minik mavi, yeşil ve gümüş rengi simler ve büyük kare gümüş holografik simler mevcut.

I applied Flormar Gentle Glitter GG08 rocket over my base color. It contains small blue, green and silver glitters and big square silver holographic glitters. 

maviyeşil3Son olarak da Color Club Nail Art NA97 Marine Dream adlı ince, uzun fırçalı oje ile çizgileri çektim ve matlaştırıcı top coat sürerek manikürümü tamamladım.

Lastly, I did the lines using Color Club Nail Art Na97 Marine Dream, which has a tall, thin brush, and I finished the mani by applying matte top coat. 

maviyeşil4Bugünlük bu kadar. Umarım beğenmişsinizdir. Bir dahaki yazımda görüşmek dileğiyle…

That’s it for today. Hope you like it. I’ll see you at my next post….

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s