3 Swatches: Revlon, Pastel, Flormar

Merhabalar! // Hello!!

Uzun zamandır nail art yapmıyorum ama tırnaklarım her zaman boyalı. Bu aralar genelde yeni aldığım ojeleri sürmekle yetiniyorum. O yüzden bugün sizlerle son zamanlarda en beğendiğim ojeleri ve kısa incelemelerini paylaşacağım.

I haven’t done nail art in a long time but I still paint my nails, of course. I’ve only been swatching my new polishes lately. That’s why , today, I’m gonna share my favorite recent nail polishes along with short reviews of each. 

swatch1swatch2Tanıtacağım ilk oje Revlon 933 Chameleon. Bu ojeyi o kadar beğendim ki ilk defa sürdüklerim çıktıktan sonra silip, bir kez daha sürdüm. İlk sürdüğümde tırnaklarım uzundu ve 3 kat uyguladım. İkinci sürdüğümde ise tırnaklarımı kesmiştim ve bu sefer iki kat sürmek yetti. Ojenin adının anlamı “bukalemun” ve hakkını veriyor. Fotoğraflarda çok belli olmasa da ışığa göre yeşil, altın rengi ve alev renklerini alıyor. Kuruma hızı normal.

The first polish I will review is Revlon 933 Chameleon. I loved this polish so much that after the first time I applied and they started to chip away I removed them and painted my nails again! (I never do that!) First time around, my nails were long and I applied 3 coats to get full opacity but the second time around, my nails were short and I applied two coats. The color of the polish changes in different lightings. It appears gold, green and flame color (unfortunately different shades were really hard to photograph).

swatch3swatch4Uzun zamandır sadece koyu, kış renkleri sürdüğüm için bir değişiklik yapıp daha canlı bir renk süreyim dedim ve Pastel Soft Pop 781 sürmeye karar verdim. İki katta opak oldu. Yapısı oldukça yoğun; sürerken dikkatli olmak gerekiyor yoksa dalgalanma ve kabarcıklanma yapabiliyor.

I’ve only been wearing dark, winter colours for a while now, so I decided to make a little change and apply Pastel Soft Pop 781, which is beautiful pastel yellow shade. It got opaque in two coats. The formula was pretty thick, so you need to apply it carefully unless you want to get wavy, bubble-y coats. 😀 

swatch5swatch6Son tanıtacağım oje ise bu üçünden beni en çok şaşırtan Flormar Matte M29 High Society. Soluk yeşil tonunda, simli mat bu oje gerçekten çok şık. Kuruma hızı oldukça iyi. İki katta opak oldu. Sürmesi oldukça rahat; yapısı mükemmel. Flormar son zamanlarda beni gerçekten şaşırtıyor. Oje kaliteleri son bir senede falan çok arttı!

The last one I will review really surprised me, in a good way. Flormar Matte M29 High Society has a pale dark green, glittery (almost holographic) shade with a perfect matte finish. It’s very elegant. The formula was perfect; the application was smooth. Drying time was pretty fast. It gets opque in two coats. Flormar has really upped its game in the last year. Their polish quality got so much better! 

Bir dahaki yazımda Flormar High Society’nin üzerine yaptığım tasarımı paylaşacağım. Bu oje ile ilgili son olarak şunu da ekleyeyim; üzerine koruyucu sürmememe rağmen iki gün boyunca spor, banyo, ev işi vs aktivitelerden sonra bile zerre çıkma, soyulma olmadı!

In my next post, I will share the nail art I did over Flormar High Society. One last thing I want to mention about this polish: Even though I haven’t applied a protective top coat over them, they did not peel one bit after two days, in which I worked out, took a shower and did house chores! 

Bugünlük bu kadar. Bir dahaki yazımda görüşmek dileğiyle….

That’s it for today. Hope to see you in my next post…

 

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s