Green, Grey & Silver

Herkese merhabalar ve mutlu haftalar!

Hello and happy weekend, everybody!

En son blog yazımda da belirttiğim üzere bugün Flormar Matte M29 High Society adlı çok sevdiğim ojenin üzerine yaptığım tasarımı paylaşacağım. Yapması çok çok kolay oldu ama sonucu gerçekten çok beğendim ben. Uzun zamandır yaptığım en şık tasarım oldu sanırım. Umarım siz de beğenirsiniz.

As I mentioned on my last blog post, today, I’m sharing the nail art I did over Flormar Matte M29 High Society, which I liked very much. It was extremely easy and fast to do, but it turned out very elegant, in my opinion. I think it’s one of the most beautiful designs I did in a long time. I hope you love it, too. 

metallicstripes3metallicstripesmetallicstripes4

metallicstripes6metallicstripes5metallicstripes7Flormar Matte M03 Elegant Grey ve MoYou London The PRO baskı setini kullanarak çizgileri yaptım. Daha sonra Color Club Art Club NA37 Solid Silver ile üç tane tırnağıma ruffian manikürü yaptım (ruffian: tırnak etlerine yakın kısımı ince fırça ile konturlamak). Son olarak Born Pretty Store‘dan aldığım metal tırnak süslerini geri kalan iki tırnağıma yapıştırdım ve üzerine matlaştırıcı top coat sürerek manikürümü tamamladım. Başta da belirttiğim gibi; çok kolay ve hızlı!

Bugünlük bu kadar. Bir dahaki yazımda görüşmek dileğiyle…

I did the stripes using Flormar Matte M03 Elegant Grey and MoYou London the PRO stamping plate. Then I added the silver lines using Color Club Art Club NA37 Solid Silver. Lastly, I placed the studs, I got from Born Pretty Store, and finished the mani by applying matte top coat. As I mentioned in the beginning; very easy and fast!

That’s it for today. Hope to see you in my next post…


 

Born Pretty Store alışverişlerinizde kullanabileceğiniz %10 indirim kupon kodu: ABBG10

born pretty store 10% off coupon code

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s