Stars over Grey & Black Gradient

Merhabalar! // Hello!

Bugün iki elime farklı tasarımlar yaptım. İkisi de oldukça basit ve ben ikisini de çok beğendim. Umarım siz de beğenirsiniz. Önce fotoğrafları paylaşıp, en sonda, ürün fotoğrafının altına da açıklamaları yazacağım. Buyurunuz….

I have different designs on each hand, today. Both are pretty simple but I really like them. Hope you do, too. I will share the photos first, then give the explanation at the very end, right below the photo of the products I use. There you go…

 graystars3graystars4graystars5graystars2graystars6graystars7graystars

Ojeler (soldan sağa) / nail polishes (left to R):

-Sally Hansen Dorien Grey

-Essence 53 Rock My World!

-Golden Rose Rich Color 35

-Color Club Harp On It

İki elime de baz rengi olarak iki kat Dorien Grey sürdüm. Kuruduktan sonra, sağ elime bir kat Flormar Black Dot BD01 uyguladım ve Flormar Nail Art Na12 ile konturları yaptım. Parlak top coat sürerek sağ elimin tasarımını sabitledim.

I applied two coats of Dorien Grey as base coats on both hands. After they dried, on my right hand, I applied one coat of Flormar Black Dot BD01, then did the outlines (or ruffian manicure) usind Floarmar Nail Art NA12. I finished it by applying glossy top coat. 

Sol elimdeki renk geçisi efektini yaratmak için yukarıdaki fotoğrafta görmüş olduğunuz gibi makyaj süngerine gri ve siyah ojeleri sürüp bunları tırnaklarıma uyguladım. İstediğim görüntüyü elde edene kadar bu işleme devam ettim.

Son olarak ise Color Club Harp On It oje ve Pueen 44 baskı diskini kullanarak yıldız desenlerini yaptım. Yine parlak top coat sürerek tasarımımı tamamladım.

On my left hand, I did a gradient using grey and black polishes. You can see how I applied the polishes on the make up sponge, on the photo above. I dabbed the sponge on my nails until I got the results I wanted.

For the last part, I did the stamping using Pueen disc 44 and Color Club Harp On It. I finished the mani by applying top coat, again, of course. 

Bugünlük bu kadar. Bir dahaki yazımda görüşmek üzere. Sevgiler….

That’s it for today. I’ll see you at my next post. Take care…

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s