Yellow & Green, Gold & Turquoise

Merhabalar! // Hello!

Bugün iki adet yeni oje tanıtımı ve kolay ve renkli bir manikür ile karşınızdayım. Tanıtacağım ojeler Flormar Wild Life ve Flormar Golden Ball.

Today, I will review two new nail polishes and will share an easy but colorful nail art. The polishes I will review are Flormar Wild Life and Flormar Golden Ball. 

yeşilsarı2yeşilsarıFlormar Wild Life iki katta opak olan ama sürmesi birazcık zor bir oje. Fark ettiyseniz yüzük parmağımda renk bozuklukları var. Bu ojenin yapısından kaynaklanıyor. Hem sulu hem de yoğun, zorlayıcı bir yapısı var maalesef. Aynı şeylerin hepsini Golden Ball için de söyleyebilirim. Renklerini çok beğensem de sürerken biraz sıkıntı çıkardılar, maalesef.

Flormar Wild Life got opaque in two coats but I may have applied another one to get a better result. As you may observe in the photos above there is a slight discolouration on my ring finger nail. Unfortunately, the formula was both water-y and thick, which felt really weird and made it kinda hard to apply.  Flormar Golden Ball (seen below) is exactly the same as Wild Life, formula-and-application wise. Even though I really LOVED the colors of both polishes they were pretty troublesome to apply. 

yeşilsarı3yeşilsarı4Aşağıdaki fotoğrafta gördüğünüz deseni elde etmek için sarı ojenin üzerine koyu yeşil olanı uyguladım. Ama normal oje sürüyormuş gibi değil de; fırçadaki fazla boyaları iyice sıyırdıktan sonra uyguladım. Daha sonra da altın renkli Color Club Nail Art ojesi ile (ismin yazdığı etiket yok maalesef) üçgen şekilleri yaptım.

In order to get the look, you see in the photo below, I applied Wild Life over Golden Ball, using the dry brush technique: after you dip the brush in the polish you swipe the polish off the brush until there is little colour left on it, then you apply it on your nails. Extremely simple! Afterwards, I did the golden chevrons using Color Club Nail Art polish (no name tag, sorry 😦 ). 

yeşilsarı5yeşilsarı6yeşilsarı7Bu haliyle biraz boş geldi tasarım ve üçgenlere kontur çekmek istedim. Yine Color Club Nail Art ojelerden Marine Dream adlı oje ile altın rengi üçgenlere kontur yaptım. Eski hali daha mı iyiydi bilemedim ama… =) Siz ne dersiniz konturlu mu kontursuz mu?

The design seemed a little “undone” to my eyes, so I decided to outline the chevrons using a colour that matches the design. Lastly, I did the outlines using Color Club Nail Art Marine Dream. Now, I can’t decide which one looks better, with or without outlines… What do you think? Which one do you prefer? =) 

yeşilsarı8yeşilsarı10yeşilsarı11Kullandığım ojeler/ polishes I used: Flormar 480 Golden Ball, Flormar 455 Wild Life, Color Club Nail Art, Color Club Nail Art Na97 Marine Dream

Bugünlük bu kadar. Bir dahaki yazımda görüşmek üzere…

That’s it for today. See you in my next post…

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s