Flormar Genius Glitter GG02 & GG03

Merhabalar! // Hello!

Bugün yine minnoş tırnaklarımda çok basit bir nail art var. Aslında o kadar basit ve sade ki nail art demeye dilim bile varmıyor. 😛 Flormar’ın Genius Glitter serisinden iki adet yeni oje aldım ve bunları denemek için basit bir süsleme yapayım dedim. Ojeler çok güzel, ışıl ışıl. Minnak tırnaklarıma da yakıştılar bence. Lafı uzatmadan fotoğraflara geçiyorum. İnceleme yazısı son fotoğraftın altında bulabilirsiniz.

Today, I did a very simple nail art, again. Actually it’s so easy to do and simple that it’s hardly nail art. 😛 I bought two new polishes from Flormar’s Genius Glitter collection and wanted to try them right away. They’re both very pretty and sparkly! I think they looked pretty cute on my nubs. Let’s get to the photos now. I wrote the review at the end, below the very last photo. 

MAVİYEŞİLMAVİYEŞİL2MAVİYEŞİL3MAVİYEŞİL6MAVİYEŞİL4MAVİYEŞİL5MAVİYEŞİL7Soldan sağa / Left to right: Golden Rose Matte Velvet 101, Flormar Genius Glitter GG02 Compass, Flormar Supershine 46, China Glaze Re-fresh Mint, Flormar Genius Glitter GG 03 Roll The Wheel.

İlk olarak sol elimin üç tırnağına Golden Rose Matte Velvet 101, iki tırnağına ise Flormar Genius Glitter GG02 Compass uyguladım. Her iki oje de iki kat sürünce tamamen opak oldu. Genius Glitter’ın kıvamı biraz yoğundu ama uygulamada bir sıkıntı çıkmadı. Oldukça kolay bir şekilde sürdüm. Sağ elime de aynı şekilde China Glaze Re-fresh Mint ve Flormar Genius Glitter GG03 Roll The Wheel uyguladım. Yine hepsinden ikişer kat sürdüm.

First, I applied Golden Rose Matte Velvet 101 on three of my nails and Flormar Genius Glitter GG02 Compass on the other two, on my left hand nails. Both polishes got opaque in two coats. The formula of Genius Glitter is a little thick but the application was smooth. On my right hand nails, I applied China Glaze Re-fresh Mint and Flormar Genius Glitter GG03 Roll The Wheel, the same way I did on my left hand nails. 

Sol elimdeki yuvarlak ve yıldız şeklindeki renkli süsler Born Pretty Store‘dan. Bu siteden alışveriş yaparsanız %10 indirim kazanmak için, benim blog’uma özel ABBG10 kupon kodunu kullanabilirsiniz.

The round and star-shaped studs are from Born Pretty Store. You can use the coupon code ABBG10 to get 10% off on your purchases. This code was generated, specially, for my blog.

Son olarak belirtmek istediğim Flormar Genius Glitter ojeler her ne kadar aşırı simli olsalar da asetonla çıkarmak zor olmadı, içinde büyük simler ve pullar olmadığı için. Ben başta bundan çekinmiştim.

Lastly, I want to menton that removing the Flormar Genius Glitter nail polishes was not hard at all; even though they’re super glittery, they don’t contain large glitters, so I was able to remove them pretty easily.

Bugünlük bu kadar. Bir dahaki yazımda görüşmek dileğiyle, sevgiler…

That’s it for today. See you in my next post. Take care ’till then…

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s