AyDi Hakkında / About AyDi

China Glaze Snow Buddy

AyDi şeker nedir, kimdir?

AyDi şeker, gerçek adımın bir nevi anagramı aslında. 10 seneden fazla süredir kullandığım bir takma ad. Beni gerçek hayatta tanıyıp da AyDi diye hitap eden insanları çok seviyorum. Eşim bile AyDi diye sesleniyor bazen.

Adımın nereden geldiğini anlattıktan sonra biraz da kişi olarak AyDi şeker kimdir ondan bahsedeyim. 1984 yılının 8 Mart Dünya Kadınlar gününde doğmaktan gurur duyan, aklı hep karışık, hiç bir zaman gerçek yaşında davranmayan, ciddi olmayı sevmeyen, fotoğraflarda suratı hep tombul çıkan, bazen uzaylı olduğunu düşünen bir kızdır (tamam tamam, kadın) AyDi. Kendinden üçüncü tekil şahısta bahsettiği zaman şizofren gibi hisseder.

Birinci tekil şahısa geçiyorum. Çok garip oldu.

Hayatımla ilgili bir kaç bilgi vererek beni biraz daha yakından tanımanızı umuyorum.

Eşim Cem ile Aralık 2011 ayında tanışığ 20 Şubat 2012’de evlendik. Evlendiğimde işi bıraktıığımdan nail art’a sarmam da bu döneme denk gelir. Çalışmayı hiç sevmediğim için bu hayattan oldukça memnunum.

4 tüylü çocuğum var. İki kedi, Mırmır ve Totit ve iki köpek, Arya ve Zombie. Kedilerimi eşimin alerjilerinden dolayı annemde bırakmak zorunda kaldım evlenince. İkimizde hayvanları çok sevdiğimizden evliliğimizin birinci yılı dolmadan Arya’yı, yaklaşık altı ay sonra da Zombie’yi aldık.

Şu ana kadar en çok Zooey Deschanel ve çizgi film karakterlerine benzetildim. Tarzımın bu ikisine de çok benzediğini söyleyebilirim: Rahat, renkli ve sevimli.

Tam bir (yabancı) dizi delisiyim. Bilim-kurgu ve korku en sevdiğim, polisiye en az sevdiğim dizi ve film türleridir. Ama zorda kaldım mı herşeyi izleyebilirim. Ayrıca anime ve manga da çok severim ama son zamanlarda biraz ihmal ettim onları.

Hayatımdaki en büyük başarım 2000 Sidney Yaz Olimpiyatlarında yüzme dalında Türkiye’yi temsil etmek olmuştur. Yüzme başarılarım dışında pek kayda değer bir hayat yaşadığımı söyleyemem.

Amerika’da St. Bonaventure University’de Gazetecilik ve Kitle İletişimi bölümünden mezun oldum (sayılır). Bir dersim kaldığı için diplomamı alamadım ama zerre s*kimde olmadı ve iş hayatımda bana hiç engel olmadı bu.

Çok küfür ederim. Hiç hanım hanımcık değilimdir.

Gerçek hayatta oldukça çekingen ve yabaniyimdir. Yeni girdiğim ortamlarda arkadaş edinmeyi hiç beceremem. Topluluk karşısında konuşmaktan ve ilgi odağı olmaktan nefret ederim.

Evet, hepsi bu kadar. Aslında bu kadar değil tabi. Bu kadar basit değilim. Kimse değildir. Sadece şimdilik bilmeniz gerekenler bu kadar. 🙂

What and Who is AyDi şeker?

‘AyDi şeker*’ is kind of an anagram of my real name. It’s a nick name that I’ve been using for over then years. I love people who know me in real life and still calls me AyDi. Even my husband calls me AyDi sometimes. 

Since we established what AyDi was, let’s talk about who AyDi actually is, now. AyDi is a girl (a-hem woman) who is proud of being born on International Women’s Day in 1984, March 8, who is always confused, never acts her real age, hates being serious, thinks she’s an alien sometimes, and whose face always appears fat in the photos. And she feels like a schizophrenic when she talks about herself in third person. 

I’m switching to first person. That was weird! 

I’m hoping you’ll have a better idea about me after I gave you some information about my life. 

My husband Cem and I met on December 2011 and got married on February 2012. I quit my job after getting married, which made me start doing nail art. I never really liked working so I’m loving this life style right now. 

I have four furry kids: Two cats, Mırmır and Totit and two dogs, Arya and Zombie. My cats stay with my mom now because of my husband’s allergies. But because we love animals so much we had Arya in the first year of our marriage and Zombie six months later. 

I’ve always been told I look like Zooey Deschanel or cartoon characters. I can honestly say that my style is a combination of both: Comfortable, colourful and cute (3C :-P) 

I’m a total tv show addict. Sci-fi and horror are my favourite genres, crime-investigation is the least favourite. I can watch anything if I have to, though. I also love anime and manga but I’ve been neglecting them for a while now. 

My greatest achievement was to represent my country (Turkey) in 2000 Sydney Summer Olympics in swimming. I hadn’t had any accomplishments in my life other than the ones I had when I was a swimmer.

I studied Journalism and Mass Communications at St. Bonaventure University, NY and almost graduated. I had one class left to get my actual diploma. However, I couldn’t give a flying f*ck about it. Never impacted my professional life. 

I swear like it’s my job. I’m not a girly girl at all. 

I’m super shy and unfriendly in real life. I can never make friends in a new social group. I hate being the centre of attention or talking to a large audience. 

That would be all. Not all, actually. I’m not this simple. No one is. But this is all you need to know, for now. 🙂

*şeker means sugar literally, and cute, sweet figuratively in Turkish. AyDi resembles the word ‘Haydi’ which means C’mon and its pronunciation is the same as Heidi. So AyDi is pronounced like Heidi without the ‘H’ sound. 

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s